Putovanja

London – kako ćemo? Lako ćemo…s djecom!

Od kada pamtim jedna od najvećih želja što se putovanja tiče bila mi je otići u London. Cijela ta njihova povijest i kultura oduvijek su me fascinirale, arhitektura očaravala i imala sam osjećaj da je engleski šarm u kombinaciji sa multikulturalizmom modernog grada zaista nešto posebno. No, nekako nikako da odem. Prvo financije, pa slobodno vrijeme, a onda i djeca…Znala sam da tamo nije jeftino, a ne mogu reći da me privlačila činjenica da ću vrlo vjerojatno klince morati naganjati po cijelom gradu, umjesto da uživam u gin&tonicu u nekom rustikalnom ambijentu. A opet, takvi smo da nam opcija kids free nije dolazila u obzir, pa je odlazak u London uvijek ostajao za neki drugi put, jednom u budućnosti.

No, Brexit se bliži, i malo me primila panika da ja taj London neću niti vidjeti. Sjetila sam se da je muž našao povoljne karte prošle godine u 10 mj, pa sam krenula surfati, čisto da vidim kako se cijene kreću. I naletjela na sasvim solidne ponude sa Ryanairom. Pokazala mužu, malo razmislili i odlučili bukirati karte. Malo je reći da sam bila van sebe. Ne samo što ću napokon vidjeti London, nego što moram sve ishendlati i isplanirati uz dvoje ne živahne, nego turbohiperaktivne djece koje ću vući sa sobom. Stvarno me bilo strah da se ovi moji pinkleci tamo negdje ne izgube. Dio sam uspjela pripremiti unaprijed, a dio je stjecajem okolnosti ostavljen za planiranje na licu mjesta. Kako bi moj muž rekao – lako ćemo. Naravno da sam bila apsolutno van sebe što nisam isplanirala sve od početka do kraja, no odlučila sam vjerovati mužu :).

London je predivan. London je ogroman. London sa malom djecom je izazov za sebe, neću lagati. Dnevno smo prehodali po 10-15 kilometara, a šetnje smo razbijali vožnjama busom i metroom. Imali smo sreće pa je vrjieme bilo dobro, dva puta je pao neki kraći pljusak i to je bilo to od kiše, tako da smo većinu vremena proveli vani, u šetnjama i u parkovima. Ako putujete s djecom, parkovi su obavezna stanica. Hyde Park je idealan za šetnje. Osim Kensingtonske palače, ovdje je i igralište Princeze Diane, koje je za klince pravi raj. Također, tu je i jezero gdje možete hraniti labudove i patke, a pitome vjeverice trčkaraju cijelo vrijeme pokraj vas. Mogu se i iznajmiti bicikli, pa ako su vam klinci dovoljno veliki, mislim da je i to doživljaj za sebe.

 

Drugi park koji smo posjetili je Holland Park. On je više kao park šuma, ima dijelova gdje baš šećete kroz šumu, no u njemu se nalaze i Japanski vrt, mali labirint, kafić, igralište za malu djecu i veliko igralište za veću, uz dodatne terene za nogomet i sl sportove. Što mi je super, kao i kod igrališta u Hyde Parku, tamo gdje je predviđeno da borave djeca uvijek su dostupni voda, sanitarije u posebnim kućicama te prostori za presvlačenje beba. Jako se vide da paze na okoliš, tako da su sva igrala od drva, a na podu je ili pijesak ili ona mekana podloga. Sve u svemu, moji bi klinci cijeli odmor bili proveli po tim parkovima :).

 

Naravno, kada smo već tamo, bilo je potrebno i malo edukativnog sadržaja pa smo skočili do Natural History i Science muzeja.  Nevjerojatno je koliko su im muzeji prilagođeni djeci i obiteljima. Sve je interaktivno, puno toga klinci mogu sami ispipati i isprobati, a unutar muzeja su kafići, restorani, područja za piknik gdje možeš sjesti i pojesti / popiti što si donio sa sobom.  A o zgradi NH Museuma da ne govorim, slike će vam reći sve 🙂

Osim navedenog, prošetali smo Notting Hillom (ne bi ja izdržala bez toga, jer film obožavam), Camdenom, Kensingtonom, Covent Gardenom, Sohom i Southwarkom, posjetili Camden market i Borough market, skočili do Tower of London i Tower Bridgea, obavili mali shopping u Oxford streetu i pogledali London Eye izbliza. Sa djecom, u šest dana, mislim da smo stvarno puno vidjeli.

Naravno da je bilo i cendranja i svađanja, i spavanja po rukama i u muzejima, i divljanja po ulici i u pubovima, ali nisam niti očekivala drugačije. Sa djecom je ionako svako putovanje avantura za sebe :).  Ali oni su došli doma puni dojmova – od aviona, parkića, mostova, metroa, pa sve do hranjenja vjeverica. A to je zapravo ono što je neprocjenjivo kada se radi o putovanjima s njima.

One Comment

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *